JoF GUIDAR
Trollingexperten: det är nybörjarnas största misstag
För den som vill ha ett fiskeäventyr på Vänern eller Vättern är en kontakt med trollingexperten Ove Johansson närmast ofrånkomlig. Men får han själv välja fisketeknik kan det bli något helt annat.
Ove Johansson är ett känt ansikte för alla som vistas på Vänern och Vättern. Genom sitt företag Chartefiske.se har han under 20 år bjudit fiskeintresserade på härliga trollingupplevelser på våra två största insjöar.
Fartfylld fiskemetod
Som bosatt i Stöten, en knapp mil norr om Skövde, har han själv varit Vänerfiskare sedan barnsben.
Att han valt att satsa på just trolling har med sjöarna han trafikerar att göra. För den som vill få en fiskeupplevelse med fart och fläkt och samtidigt dra upp mycket fisk på kort tid, är trollingen oöverträffad som fiskemetod på stora vatten.
Tekniken är dock ingalunda fri från utmaningar.
– För den som har tillgång till båt ger trollingen nästan obegränsade möjligheter. Men det är en ganska teknikintensiv fiskemetod, som kräver lite erfarenhet också, förklarar Ove Johansson.
"Låt allt ta sin tid"
Den som vill börja med trolling rekommenderas att ta ett steg i taget.
– Det största misstaget nybörjaren brukar göra är att fiska med en massa olika utrustning på flera olika platser. Sådan var jag också när jag började, bekänner Ove.
– Men det är inte mängden grejor som lockar fisken att hugga. Det är bättre att fokusera på en teknik innan man går vidare till nästa – att låta allt ta den tid det tar, fortsätter han.
Teknikintensivt fiske
Som trollingintresserad har man nästan hur mycket fiskeutrustning som helst att välja på. Metoden kan alltså kosta hur mycket som helst att fördjupa sig i. Åtminstone om man missar att hålla koll på begagnatmarknaden.
– Trollingutrustning går att köpa begagnat på de flesta köp- och säljsidor. Till rimliga priser. Det är lite unikt för just trollingen. Så för den som kan tänka sig att köpa begagnat är trollingfisket faktiskt ganska plånboksvänligt, säger Ove Johansson.
Den första trollingturen rekommenderar Ove att man tar tillsammans med en guide, eller annan erfaren trollingfiskare. Hur utrustningen ska hanteras och annat man kan förvänta sig av en dag med trolling på sjön kan vara bra att lära sig av någon som har full koll på läget.
Ove Johansson är en varm förespråkare av trollingfiske. Trots att han försörjt sig på det i två decennier tycker han fortfarande att metoden har sin tjusning.
Men får han välja helt fritt blir det ändå något helt annat.
– Jag tycker väldigt mycket om att fiska abborre, med lätta grejor. Spinnfiske efter stor abborre är en personlig favorit, erkänner Ove Johansson.